Frida, Andy a pan S.

misky

Série misek na téma mých oblíbených tvůrců. Jde, jako vždy, o karlovarský porcelán, který je vypálen na 1000 stupňů. 

Jinak kdyby vás to náááhodou zajímalo, tak…

 

Frida _ portrét
Frida Kahlo

 Frida Kahlo je mexická malířka, která tvořila hodně osobní, emotivní, surrealistické  obrazy. Často odkazovala na svoji nehodu, při které utrpěla vážná poranění páteře, na  problematickou lásku (byla manželkou mexického malíře Diega Rivery a milenka  komunisty a revolucionáře Lva Trockého) nebo na to, že se nemohla stát matkou.

A film Frida se Salmou Hayek je také opravdu vydařený.

 

 

Frida_malba
Frida Kahlo: Poraněný jelen, 1946

 

Andy_portrét
Andy Warhol

 Andy Warhol povýšil reklamu na umění. Jeho sítotisk Campbell Soup      nebo portrét   Marylin Monroe zná snad opravdu každý. Díky němu vznikl  umělecký styl pop art. Podle mého názoru měl Aspergerův syndrom a z nějaké  knížky o něm si vybavuju, že se toužil stát telefonem… Točil ve své Factory  dlooooouhé filmy (a pak všechny nutil, aby se na ně dívali). Jeden je třeba o  tom, jak holka sedí před kamerou a snaží se co nejdéle nemrknout, až jí tečou  slzy. Můj názor je, že Andy tyhle filmy nemyslel jako filmy, ale jako nástěnné  obrazy, jen mu v té době chyběla technologie plazmových obrazovek.  Jo a  měl slovenské kořeny, má na Slovensku muzeum.

Jeho osobnost se dá vidět ve filmu Factory girl, ale Andy tam hraje až druhou roli po jeho múze Edie Seddwick

Andy_malba
Andy Warhol: Sítotisk portrétu Marilyn Monroe

 

 

 

 

 

 

 

Salvador_portrét
Salvador Dalí

Salvador Dalí je španělský surrealista, který podle mého neodborného názoru používal prvky  hyperrealismu. Jeho největší múzou byla Gala, která byla celkem divoká, takže byla múzou také  jiným slavným umělcům. Kromě podobizny Galy se na Dalího obrazech opakují i jiné motivy:  mravenci, vejce, šuplíky, různé falické tvary, hořící žirafy, rozteklé hodiny… Myslím, že je to jeho  takový tajný jazyk.

Podílel na se na scénáři filmu Andaluský pes.

 

Salvador_malba
Antropomorfní Kabinet

 

 

 

Napsat komentář

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>